Product information
| Maisījuma tips | Blīvēšanas |
|---|---|
| Vielas/maisījuma pielietojums | Flīžu spraugu šuvošanai |
| Produkta svars ar iepakojumu | 5 kg |
| Darba temperatūra | +5 - +25 °C |
| Produkta veids | Flīžu šuvotājs |
| Zīmols | Ceresit |
| Modelis | CE40 ANTRACITE |
| Krāsa | Pelēka krās. |
| Maisījuma un ūdens attiecība | 1,4 l : 5 kg |
| Patēriņš | 1,1 kg/dm³ |
| Lietošanas laiks | 90 min |
| Maisījuma sastāvs | skat. uz iepakojuma |
| Izcelsmes valsts | Polija |
| Barcode | 500517436 |
Flexible joint
Flexible, waterproof joint mortar, ideal for tiles, suitable for porcelain joints from 1 to 8 mm
FEATURES
Ceresit CE 40 joint mortar with Color Perfect composition ensures:
- perfectly leveled joint of uniform color
- long-lasting color retention
- unchanging color without efflorescence
- easy cleaning and maintenance
Additional features of Ceresit CE 40:
- high resistance to abrasion and cracking
- optimal bonding and washing time for porcelain tiles
- easy to mix, convenient to use, and suitable for profiled joints
- resistant to fungi and mold
- eco-friendly packaging
- on surfaces requiring flexibility, such as chipboard, drywall, underfloor heating.
Application examples:
- in bathrooms, kitchens
- on balconies, terraces
- on heated floors
- on facades
- in areas subjected to heavy foot traffic, such as traffic routes, schools, markets, shops, corridors, etc.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
More from Ceresit
Write a review
Write a review for: Ceresit CE40 Flexible Grout 13 5KG