Product information
| Maisījuma tips | Blīvēšanas |
|---|---|
| Vielas/maisījuma pielietojums | Flīžu spraugu šuvošanai |
| Produkta svars ar iepakojumu | 2 kg |
| Darba temperatūra | +5 - +25 °C |
| Produkta veids | Flīžu šuvotājs |
| Zīmols | Ceresit |
| Modelis | CE40 COAL |
| Krāsa | Melna krās. |
| Maisījuma un ūdens attiecība | 0,56 l : 2 kg |
| Patēriņš | 0,4–0,7 kg/m² 3 mm pločio siūlėms (iš 5 kg – 7–12,5 kg/m²) |
| Lietošanas laiks | 90 min |
| Maisījuma sastāvs | Cementa, minerālu pildvielu un polimēru modifikatoru maisījums |
| Izcelsmes valsts | Polija |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Barcode | 501727748 |
Flexible grout
Flexible, waterproof grouting compound, ideal for tiles, suitable for porcelain seams from 1 to 8 mm
FEATURES
Ceresit CE 40 grout with Color Perfect composition provides:
- perfectly uniform, even-colored joint
- long-lasting color retention
- consistent color without whitish traces
- easy cleaning and maintenance
Additional features of Ceresit CE 40:
- high resistance to wear and cracking
- optimal bonding and washing time for porcelain tiles
- easy to mix, convenient to use, and suitable for profiled seams
- resistant to fungi and mold
- environmentally friendly packaging
- for surfaces requiring flexibility, such as chipboard, plasterboard, heated floors.
Application examples:
- in bathrooms, kitchens
- on balconies, terraces
- on heated floors
- on facades
- in areas exposed to heavy pedestrian traffic, such as traffic routes, schools, markets, stores, corridors, etc.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
More from Ceresit
Write a review
Write a review for: GROUTING CERESIT ELASTIC CE40 18 2KG