Product information
| Svars | 2 kg |
|---|---|
| Darba platums | 30 cm |
| Elektriskā dzinēja tips | Ar sukām |
| Vārpstas tips | Teleskopiska caurule |
| Roktura veids | Cilpa |
| Produkta veids | Trimmeri |
| Zīmols | Grunder |
| Modelis | GT-L0118 |
| Pļaušanas veids | Aukla |
| Krāsa | Dzeltena krās., Melna krās., Pelēka krās. |
| Akumulatora tips | Li-Ion |
| Nepieciešamais akumulatoru skaits | 1 |
| Akumulators iekļauts komplektā | Jā |
| Akumulatoru skaits komplektā | 1 |
| Akumulatora kapacitāte | 2 Ah |
| Akumulatora spriegums | 18 V |
| Lādētājs iekļauts | Jā |
| Ieteicamais stiepļu virves griešanas diametrs | 1.6 mm |
| Jauda | 200 W |
| Maksimālais motora darbības ātrums | 8500 rpm |
| Trokšņa līmenis | 96 dB |
| Ar drošības jostu | Nē |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Ražotāja garantija | 36 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502340527 |

Battery trimmer GRUNDER GT-L0118, 18 V, 2 Ah
- With a 2 Ah lithium-ion battery and charger, the trimmer is ideally suited for mowing grass in hard-to-reach places, along lawn edges.
- Lightweight and maneuverable, it reduces fatigue during mowing.
- Thanks to the loop handle and telescopic shaft, it is more comfortable and safe to work with.
- The handles can be adjusted to a comfortable angle.
- Flexible cutting head.
- The trimmer has an additional wheel that facilitates vertical mowing along lawn edges.
- With a working width of 30 cm, cleaning green areas step by step will not take much time.
- The trimmer comes with a 36-month warranty.
- The battery comes with a 24-month warranty.
Battery GRUNDER BA-1820C, 18 V, 2 Ah
- Quickly rechargeable, powerful 2 Ah lithium-ion battery.
- LED indicator shows the battery charge level.
- The battery comes with a 24-month warranty.
Battery charger GRUNDER CH-1802E-E, 18 V, 2.3 A
- The charger is designed for charging all GRUNDER batteries.
- Maximum charging current is 2.3 A.
- Charges a 2 Ah battery in 60 minutes.
- Charges a 4 Ah battery in 120 minutes.
- Charges a 5 Ah battery in 140 minutes.
- The tool comes with a 36-month warranty.
Operating time after charging:
2 Ah – 25 minutes
4 Ah – 50 minutes
5 Ah – 60 minutes
6 Ah – 75 minutes
8 Ah – 95 minutes
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: TRIMMER GT-L0118 18V 30CM 2AH GRUNDER