Product information
| Jauda | 550 W |
|---|---|
| Maksimālais ātrums minūtē | 2800 rpm |
| Maksimālais diska diametrs | 180 mm |
| Maksimālais apstrādājamo detaļu garums | 380 mm |
| Maksimālais apstrādājamo detaļu platums | 380 mm |
| Produkta veids | Flīžu griešanas mašīna |
| Zīmols | Rubi |
| Modelis | ND-180 SMART |
| Svars | 11.8 kg |
| Spriegums | 230 V |
| Griešanas dziļums 45° leņķī | 35 mm |
| Piemērots griešanai | Sauss |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Virsmas izmērs: 380x380 mm |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 501006273 |
TILE CUTTING MACHINE RUBI ND-180 SMART, 600 W
-
The ND-180 electric cutter and tile saw belongs to the category of portable cutters.
-
Its small size (39.5 x 38.5 x 24.5 cm) and light weight (11.8 kg) make it an ideal electric cutter and miter saw for finishing work and renovations. It allows a professional tile carpenter to always make the necessary cuts on the same job site, reducing movement, corrections, and downtime.
-
The low water consumption and the ability to set up a work surface (accessory not included) make it one of the cleanest miter saws on the market.
-
With the ND-180 cutter, we can make cuts in ceramic tiles.
-
Its 0.7 HP single-phase motor has thermal protection, which protects it from excessive torque moments.
-
The ND-180 is equipped with a 180 mm diameter CEV type blade, designed for general cutting of ceramic tiles.
-
The metal table is adjustable and can be set up to a 45° angle for making bevel cuts.
-
The ND-180 cutter and tile saw also features a side limit stop for repeated cuts and a template for 45° angle cuts.
-
For users who prefer better portability and greater protection of this cutter, there is a version available with a transport case, which includes a second replacement diamond blade. The case can also be used as a support table for the ND-180 cutter.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: TILE CUTTER ND-180 SMART RUBI 24976