SEALING TAPE FOR VAPOR BARRIER 50MMX25M
Product information
| Lentas pielietojums | Būvniecībai/remontam |
|---|---|
| Garums | 25 m |
| Platums | 50 mm |
| Līpošs | Jā |
| Produkta veids | Tvaika barjeras lente |
| Zīmols | Tesa |
| Materiāls | Politelēns (PE) |
| Biezums | 0.29 mm |
| Temperatūras izturība | -20 - 80 °C |
| Ūdensnoturīgs | Jā |
| Daudzums iepakojumā | 25 m |
| Izcelsmes valsts | Vācija |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Barcode | 502328485 |
The flexible and specially strong adhesive PE sealing tape tesa® 60077 is ideal for hermetically sealing vapor barrier films. When sealing openings in walls, such as when installing pipes and cables, this sealing tape is a reliable helper. Thanks to its flexible base, internal fibers, and 50 mm width, sealing work will be done quickly and easily. Due to its high durability, the adhesive sealing tape can also be used under challenging conditions. Additionally, this sealing tape is an environmentally friendly product (GEV-EMICODE certificate).
- Flexible, PE-based sealing tape
- Protects buildings from moisture by hermetically sealing vapor barrier films (according to DIN 4108-11)
- Vapor barrier tape for new buildings and renovation of existing roofs
- Usable indoors and outdoors (according to “P” mark certification): for thermal insulation under rafters, between rafters or above them
- The adhesive sealing tape is also suitable for sealing wall openings when installing pipes and cables
- Especially strong and long-lasting adhesive material grip
- Easy and quick to use
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: SEALING TAPE FOR VAPOR BARRIER 50MMX25M