JOINT FILLER CE40/60 2KG BALIBROWN (192)
€4,93
Pieejams uzreiz
Product information
| Maisījuma tips | Blīvēšanas |
|---|---|
| Vielas/maisījuma pielietojums | Flīžu spraugu šuvošanai |
| Produkta svars ar iepakojumu | 2 kg |
| Darba temperatūra | +5 - +25 °C |
| Produkta veids | Sauss špakteļmasas maisījums |
| Zīmols | Ceresit |
| Krāsas nosaukums | Balibrown |
| Krāsa | Brūna krās. |
| Maisījuma un ūdens attiecība | 0,56 l ūdens 2 kg |
| Patēriņš | Flīžu formāts 5x5 ar 2 mm šuves platumu - 0,5 kg/m²; flīžu formāts 5x5 ar 3 mm šuves platumu - 0,7 kg/m²; flīžu formāts 10x10 / 15x15 / 10x20 ar 3 mm šuves platumu - 0,4 kg/m²; flīžu formāts 30x30 ar 5 mm šuves platumu - 0,6 kg/m². |
| Spraugas platums līdz | 8 mm |
| Maisījuma sastāvs | Cements, minerālvielu piedevas |
| Izcelsmes valsts | Polija |
| Barcode | 502328850 |
Flexible joint
Flexible, waterproof joint mortar, ideal for tiles, suitable for porcelain joints from 1 to 8 mm
FEATURES
Joint mortar Ceresit CE 40 with Color Perfect composition provides:
- perfectly leveled uniform color joint
- long-lasting color retention
- unchanging color without haze
- easy cleaning and maintenance
Additional features of Ceresit CE 40:
- high resistance to wear and cracking
- optimal bonding and washing time for porcelain tiles
- easy to mix, convenient to use and suitable for profiled joints
- resistant to fungi and mold
- environmentally friendly packaging
- on surfaces that require flexibility, such as chipboard, drywall, underfloor heating.
Application examples:
- in bathrooms, kitchens
- on balconies, terraces
- on heated floors
- on facades
- in areas subjected to heavy pedestrian traffic, such as roads, schools, markets, shops, corridors, etc.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: JOINT FILLER CE40/60 2KG BALIBROWN (192)