Product information
| Svars | 0.9 kg |
|---|---|
| Jauda | 2000 W |
| Gaisa plūsmas caurlaidība | 350 - 550 l/min |
| Darba temperatūra | 70 - 600 °C |
| Vada garums | 2.7 m |
| Produkta veids | Tehniskie fēni |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 8003FA |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Barcode | 502632375 |
HOT AIR GUN SKIL 8003FA, 2000 W
SKIL 8003 is a powerful 2000 W hot air gun, and it is ideally suited for various tasks, such as paint removal and drying, applying heat shrink tubing, and plastic processing. This heat tool has three combined temperature and airflow settings, allowing you to adjust the setting for the task at hand. The continuous heat control mechanism prevents the tool from overheating. This hot air gun is compatible with the most commonly available hot air gun nozzles on the market, so you can always find a suitable nozzle for your work. This heat gun comes in a sturdy case with four nozzles.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: HOT AIR GUN SKIL 8003FA 2000 W