Product information
| Garums | 20 cm |
|---|---|
| Teleskopisks kāts | Nē |
| Asmeņu tips | Laiks |
| Rīku pielietojums | Zaļie zari |
| Maksimālais griešanas biezums | 24 mm |
| Produkta veids | Grieznes |
| Zīmols | Fiskars |
| Kolekcija | - |
| Modelis | Power-Lever™ P721 |
| Krāsa | Melna krās., Oranža krās. |
| Redukcijas mehānisms | Nē |
| Asmeņu bloķēšana | Jā |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | Piemērots svaigu zaru griešanai līdz 24 mm diametrā |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502237053 |
- Power-Lever™ technology adds cutting power for sturdy stems and branches
- Fully reinforced, precision-ground steel blade retains sharpness longer
- Low-friction blade coating is corrosion-resistant and enhances performance, creating smoother cuts and less sticking
- Lightweight, ergonomic aluminum handle conforms to the natural shape of the hand and features SoftGrip™ design for a secure, comfortable grip
- Bumper blade for clean cuts on green, lively plants
These shears, which are ergonomic and lightweight, feature Power-Lever™ technology, enhancing efficiency in cutting tough stems and branches. Their fully reinforced, precision-ground blade retains sharpness longer, and the low-friction blade coating is corrosion-resistant, ensuring smoother and easier cuts.
Thoughtfully designed, the lightweight FiberComp™ handle conforms to the natural shape of the hand, reducing fatigue, while the full SoftGrip™ design guarantees added safety and comfort. The sliding lock protects the blade during transport and storage and is conveniently placed for quick and easy activation.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: GRIEZNES PLUS POWER LEVER 1057170 P721