Product information
| Slīpēšanas stieņu garums | 533 mm |
|---|---|
| Slīpēšanas stieņu platums | 75 mm |
| Jostas kustību ātrums, m/min | 350 |
| Iespējams pievienot putekļusūcēju | Jā |
| Produkta veids | Elektriskā lentes slīpmašīna |
| Zīmols | Bosch Green |
| Modelis | PBS75A |
| Svars | 3.4 kg |
| Jauda | 710 W |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | Lentes ātrums: 350 m/min. Lentes izmērs: 75 x 533 mm. Mikrofiltra sistēma. Automātiska lentes sistēma. Slīpēšanas lentes nostiprināšanas sistēma |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 500974338 |
The PBS 75 A belt sander is a durable tool with a power of 710W. This tool provides a high sanding speed for processing large surfaces. The belt sander stands out with optimal ergonomics and a compact design. As a result, the tool has excellent maneuverability for any sanding task. The sturdy housing allows for high processing quality and exceptional stability. This is ensured by the built-in aluminum components.
A powerful and durable belt sander – for removing large layers of material while processing wide surfaces. Exceptionally convenient to use – easy control thanks to improved ergonomics and compact design. Robust housing – high quality and stability provided by the aluminum components of the housing. Bosch microfilter system: the built-in dust collector sucks dust directly into the included microfilter system container.
Nominal power: 710W
Belt speed: 350 m/min.
Sanding surface: 76x165mm
Belt size: 75x533mm
Weight of the device: 3.4kg
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: BOSCH PBS 75 A 710W BELT SANDER