BOSCH CHAINSAW 06008B8900 18V-15-7 2.5
€133,48
Pieejams uzreiz
Product information
| Svars | 1.7 kg |
|---|---|
| Sliedes garums | 15 cm |
| Elektriskā dzinēja tips | Bezsuku |
| Produkta veids | Akumulatora zaru griezēji |
| Zīmols | Bosch |
| Modelis | 18V-15-7 |
| Ķēdes biezums | 1.1 mm |
| Ķēdes posmi | 0.325" |
| Akumulatora spriegums | 18 V |
| Akumulatora kapacitāte | 2500 mAh |
| Anti-vibrācijas sistēma | Nē |
| Trokšņa līmenis | 90 dB |
| Ķēdes zāģa komplektācija | Akumulators, Uzlādes ierīce, Zāģa sliede, Zāģis, Ķēde |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Barcode | 502643403 |
- POWER FOR ALL cordless system from Bosch: Use one 18 V Bosch POWER FOR ALL battery to power various tools, from drilling and cleaning to gardening. The battery is compatible with other tools within the POWER FOR ALL battery partner program for added convenience.
- Syneon technology: longer run time: Syneon technology intelligently manages energy consumption, delivering optimal power for demanding tasks and maximum run time for lighter jobs.
- Durable and powerful brushless motor: The brushless motor offers a longer lifespan, greater power, and cooler operation. Its electronically controlled, brushless design reduces wear and ensures maximum efficiency. The compact design promotes a lighter and more user-friendly tool.
- Compact gear system: Bosch's patented gear system provides high performance even in tight spaces.
- SDS system: chain tensioning and adjustment without tools: The SDS system allows for quick and easy changes of quick-fastening attachments without losing power, ensuring effective work and rapid results.
- Always ready: One LED indicator (green, orange, red) clearly shows remaining battery charge.
Features
- Outstanding performance throughout its lifespan, thanks to the brushless motor.
- Cuts wood up to 13 cm in diameter with a high-quality Oregon chain.
- Up to 160 cuts on a single charge with a 2.5 Ah battery.
- Simple SDS system for chain tensioning and changing without tools.
- Lightweight (1.3 kg) and ergonomic design for comfortable trimming.
- Syneon technology for optimal power and maximum run time.
- Compatible with Bosch 18 V POWER FOR ALL battery system.
Technical Specifications
- Battery voltage: 18.0 V
- Battery compatibility: 18 V POWER FOR ALL ALLIANCE
- Recommended battery: >= 2.5 Ah
- Battery charging time: 1.40 h
- Cuts with one battery charge: 160 cuts (50 mm diameter wood)
- Bar length: 15 cm
- Chain speed: 6.95 m/s
- Chain thickness: 1.1 mm
- Chain type: Oregon chain
- Chain pitch: 0.325 inches
- Cutting diameter: 13 cm
- Pivoting head: 0°
- Automatic lubrication: No
- Tool dimensions (L x W x H): 385 x 102 x 259 mm
- Weight (with chain and bar): 1.3 kg
- Weight (with chain, bar, and battery): 1.7 kg
Included in the Package
- Cardboard box
- 1 x PBA 18 V 2.5 Ah battery
- AL 18V-20 charger
- Chainsaw oil, 50 ml
- Chain tensioning device
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: BOSCH CHAINSAW 06008B8900 18V-15-7 2.5