Product information
| Instrumentam | Universāls |
|---|---|
| Akumulatora spriegums | 18 - 54 V |
| Akumulatora tips | Li-ion |
| Akumulatora tilpums | 9000 mAh |
| Produkta veids | Akumulatori |
| Zīmols | Dewalt |
| Svars | 1.57 kg |
| Savietojamie ražotāji | DeWalt |
| Uzlādes līmeņa indikators | Jā |
| Lādētājs iekļauts | Nē |
| Obligātā garantija | 12 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | FlexVolt |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 501809659 |
DEWALT BATTERY, 18 - 54 V, LI-ION, 9000 MAH
The world’s first Dewalt 18/54 V convertible battery system provides you with raw power anywhere and marks the beginning of a new era in cordless power tool technology. DeWALT XR FlexVolt is fully compatible with existing XR 18 V DeWALT products but with the capability of increasing voltage to an unprecedented 54 V, allowing it to be used in larger construction power tools. The battery opens up new possibilities, and DeWALT offers the new XR FlexVolt product range to complement this innovation. For most users, it will provide more than a full workday with a single charge. The potential of this technology is limitless for every professional, and its level of performance changes the game
Features:
- DeWALT XR FlexVolt battery takes a leading position in the field of cordless technology.
- The world’s first convertible 18/54 V battery that provides an unprecedented level of power.
- Offers a unique ability to power even high-performance construction power tools.
- Complete backward compatibility with existing DeWALT XR 18V products.
- Offers the best run time in 18 V products with the option to increase voltage to power new 54 V high-performance construction tools.
- DeWALT complements this system with the revolutionary XR FlexVolt range: cordless, high-load construction power tools with all the power of wired tools.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: BATTTERY XR FLEXVOLT 9.0AH 54V