Product information
| Metināšanas iekārtas tips | Metināšanas stieples ietvars bufera gāzei (MIG/MAG) |
|---|---|
| Pieslēgums tīklam | Vienfāzes |
| Jauda | 2500 W |
| Metināšanas strāvas | 10 - 150 A |
| Produkta veids | Metināšanas iekārtas |
| Zīmols | Deca |
| Modelis | MIGA 215 |
| Garums | 452 mm |
| Platums | 220 mm |
| Augstums | 345 mm |
| Spriegums | 100 V |
| Jāizmanto metināšanas materiāli | Elektrodi, Stieples, TIG |
| Elektrodu diametrs | 1.6 - 3.2 mm |
| Stieples diametrs | 0.6 - 1 mm |
| Volframa elektrodu diametrs | 1.6 mm |
| Svars | 9.7 kg |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | Pieslēgums tīklam: Vienfāzes. Jauda: 2500 W. Metināšanas strāvas: 10 - 150A. Jāizmanto metināšanas materiāli: Stieples, Elektrodi, TIG. Stieples diametrs: 0.6 - 1mm. Volframa elektrodu diametrs: 1.6 mm |
| Izcelsmes valsts | San Marino |
| Barcode | 502172481 |
Deca MIGA 215 welding machine
MIGA line’s MULTIPROCESS inverter welding machines are versatile, very easy to use, yet offer welding quality typically found in more complex devices. The MIGA line provides the right price-to-quality ratio for those who need to perform maintenance work, jobs on small construction sites, and in workshops.
The unique EASY MIG FULL SETTING interface allows for welding using Synergic MIG / Manual MIG / No Gas WIRE / MMA / TIG Lift functions.
Synergic MIG mode makes it easy to weld different metals such as steel, stainless steel, aluminum, and soldering is possible with copper-silicon or copper-aluminum wires.
MMA mode allows for welding with rutile and basic electrodes.
TIG Lift mode is perfect for precise, delicate work.
Features
- Synergic MIG : very simple system adjustment.
- MIG inductance adjustment: this function can be adjusted to reduce the amount of welding spatter.
- Adjustable MMA arc power: to optimize welding with each electrode, a short current boost can be adjusted when the electric arc becomes short.
- MMA Hot Start: facilitates power increase.
- TIG LIFT: the arc ignites as the electrode touches the work material and is slowly lifted. The risk of contaminating the work material with the tungsten electrode is minimal.
- Automatic TIG upslope: gradual increase in welding current to ensure a perfect start of the weld seam.
- Adjustable TIG downslope: reduction of welding current to ensure a perfect end of the weld seam.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: WELDING MACHINE MIGA 215 2.5 KW