Product information
| Garums | 252 mm |
|---|---|
| Svars | 0.36 kg |
| Maksimālais griezums materiāla biezumā | 1.2 mm |
| Griešanas puse | Taisns griezums |
| Ar fiksāciju | Jā |
| Produkta veids | Šķēres |
| Zīmols | Fiskars |
| Krāsa | Melna krās., Oranža krās. |
| Apstrādes materiāls | Loksnes, Metāla, Ģipškartons |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Svars: 0.36 kg. Maksimālais griezums materiāla biezumā: 1.2 mm. Griešanas puse: Taisns griezums. Ar fiksāciju: Jā |
| Barcode | 502037196 |
Perform complex cuts with powerful "PowerGear™" aviation snips that deliver more than 40% greater power. Enjoy improved mechanics and ergonomics with next-generation aviation snips that provide greater durability, comfort, and control.
"PowerGear" technology delivers more than 40% greater power, especially in the most difficult cutting section. This ingenious technology also helps you use more of your strength, preventing excessive stretching without sacrificing cutting length. An ergonomic, spring-powered handle helps reduce hand fatigue and features "SoftGrip™" for enhanced dexterity and comfort. Forged, heat-treated steel blades and forged handle improve durability and longevity. The snips can be locked from the top or sides, and can cut various especially durable materials.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: STRAIGHT TIN SNIPS POWERGEAR 1027207