Product information
| Garums | 20 cm |
|---|---|
| Teleskopisks kāts | Nē |
| Asmeņu tips | Laiks |
| Rīku pielietojums | Zaļie zari |
| Maksimālais griešanas biezums | 20 mm |
| Produkta veids | Grieznes |
| Zīmols | Fiskars |
| Kolekcija | - |
| Modelis | Solid™ P341 |
| Krāsa | Melna krās., Oranža krās. |
| Redukcijas mehānisms | Nē |
| Asmeņu bloķēšana | Jā |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | Piemērots svaigu zaru griešanai līdz 20 mm diametrā |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502237030 |
- Light and convenient for cutting branches and twigs
- Maximum cutting capacity: 20 mm diameter
- Fully hardened, precisely sharpened steel blade retains sharpness longer
- Low friction blade coating is corrosion resistant and improves performance, provides smoother cuts and less sticking
- Strong steel handle with SoftGrip™ design for extra comfort
- Sheathed blade for clean cutting on green, living plants
- Easily opening sliding lock protects the blade during transport and storage
- Manufactured entirely without materials containing polyvinyl chloride (PVC)
These pruning shears, which are durable and convenient for easy cutting of branches and twigs, feature a fully hardened, precisely sharpened blade that retains sharpness longer, and the blade has a low friction coating that is corrosion resistant and ensures smoother, easier cuts.
A strong steel handle with SoftGrip™ design provides extra comfort, and the easily opening sliding lock protects the blade during transport and storage.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: PRUNING SHEARS SOLID BYPASS L P341