NAZIS SAFEPRO CARBON 82X2MM WITH POINTED END
Product information
| Garums | 22.4 cm |
|---|---|
| Asmens garums | 8.2 cm |
| Naža tips | Tūrisma |
| Salokāms | Nē |
| Ar uzglabāšanas futlāri | Jā |
| Produkta veids | Tūristu naži |
| Zīmols | Morakniv |
| Kolekcija | Safe Pro |
| Krāsas nosaukums | Melns krās., Nerūsējošā tērauda krās., Zaļa krās. |
| Krāsa | Melna krās., Sudraba krās., Zaļa krās. |
| Svars | 0.109 kg |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Asmens biezums: 2 mm. Asmens materiāls: Tērauds. Rokturis: TPE gumija. |
| Barcode | 502181700 |
CAMPING KNIFE MORAKNIV SAFE PRO 13076, 224 MM
This is a reliable craftsman knife that can be used in various situations. This knife is designed for the craftsman and is an excellent choice if you need a safe and comfortable tool that is at hand. It is also easy to re-sharpen, so you can use it again and again.
The ergonomic barrel-shaped polymer handle has a soft grip, a durable finger guard, and a 2.0 mm thick infinite blade made of carbon steel, which provides both durability and stability in every cut. Thanks to the design of the blade and handle, the knife is perfect for safe and efficient work in various weather conditions all year round. The polymer sheath is equipped with the Morakniv Smart Button system, which means you can attach several different artisan knives for various purposes together. It also has a practical belt clip for easy attachment to your belt. Carbon steel rusts, so wipe and oil the blade after use.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: NAZIS SAFEPRO CARBON 82X2MM WITH POINTED END