Product information
| Jauda | 250 W |
|---|---|
| Slīpēšanas nospieduma garums | 185 mm |
| Slīpēšanas nospieduma platums | 92 mm |
| Slīpēšanas amplitūda | 2 mm |
| Regulējams rotācijas ātrums | Jā |
| Produkta veids | Vibrācijas slīpmašīna |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 7280DA |
| Svars | 1.3 kg |
| Elektriskā dzinēja tips | Ar sukām |
| Apgriezienu skaits tukšgaitā | 10000-25000 |
| Iespējams pievienot putekļusūcēju | Jā |
| Abrazīvais disks iekļauts komplektā | Jā |
| Soma komplektā | Jā |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Ražotāja garantija | 36 mēn |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502398061 |
Features
- Dust-protected ball bearings ensure high durability of the tool
- Non-slip, soft grip surface allows for prolonged use
- Includes an adapter for connecting a vacuum cleaner if needed
- The triangular tip covered with foam material, forming the delta-shaped base part, is rotatable, allowing for increased lifespan
- Quick (sanding system with micro-hook attachment) sheet change
- Sanding base brake ensures gentle sanding without scratches and minimal run-out time
- Includes a large orbital sander base for sanding larger surfaces
- Simple 1-screw system for quick replacement of the sanding base.
- Powerful multi-sander with 3 different functions: delta sander, orbital sander, and eccentric sander
- “Overload Alert” LED light indicates how much pressure to apply to ensure optimal performance and durability
- Unique “X-Flow” dust collection system without a filter ensures high-capacity dust extraction without contamination
- Speed control trigger allows you to select a sanding speed that matches the properties of the material being worked on
- The eccentric sanding function also allows for quicker material removal
- This is the perfect tool for both processing curved surfaces and sanding flat surfaces
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: MULTIFUNCTIONAL SANDER 7280 DA 250W