Product information
| Garums | 20.6 cm |
|---|---|
| Asmens garums | 9.1 cm |
| Naža tips | Tūrisma |
| Salokāms | Nē |
| Ar uzglabāšanas futlāri | Jā |
| Produkta veids | Tūristu naži |
| Zīmols | Morakniv |
| Kolekcija | Pro S |
| Krāsas nosaukums | Melns krās., Nerūsējošā tērauda krās., Zila krās. |
| Krāsa | Melna krās., Sudraba krās., Zila krās. |
| Svars | 0.114 kg |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Asmens biezums: 2 mm. Asmens materiāls: Tērauds. Rokturis: TPE gumija. |
| Barcode | 502031102 |
CAMPING KNIFE MORAKNIV PRO S 12242, 206 MM
This durable craft knife can be used in various situations. Designed for craftsmen, it is an excellent choice if you need a sturdy tool at hand. The blade is made from recycled Swedish stainless steel and has a long-lasting sharp surface.
The ergonomic barrel-shaped polymer handle features a soft grip, a durable finger guard, and a 2.0 mm thick blade made from recycled Swedish stainless steel, providing both robustness and stability with every cut. Thanks to the design of the blade and handle, the knife is ideal for safe and efficient work in various weather conditions throughout the year. The polymer sheath is equipped with the Morakniv Smart Button System, which means you can attach multiple craft knives intended for different purposes together. It also has a practical belt clip for easy attachment to your belt.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: MORAKNIV PRO S 91X2MM STAINLESS STEEL