HUNTON WOOD FIBER 50X565X1220 6.204M2 /9
Product information
| Materiāls | Koksnes šķiedras |
|---|---|
| Garums | 122 cm |
| Platums | 56.5 cm |
| Biezums | 5 cm |
| Produkta veids | Plāksne |
| Zīmols | - |
| Modelis | HUNTON NATIVO |
| Ar alumīnija foliju | Nē |
| Siltumvadītspējas koeficients, W/(mk) | 0.038 |
| Līmējamā | Nē |
| Vienību skaits iepakojumā | 9 |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Barcode | 502206727 |
Hunton Nativo is a thermal insulation material made in Norway from natural wood fiber, with excellent thermal insulation properties, suitable for wall and roof insulation.
Why choose Hunton Nativo wood fiber insulation boards:
- Natural thermal insulation material;
- Excellent thermal insulation properties;
- Reduces condensation formation;
- Insulation with excellent dimensional stability;
- Insulation that is easy to recycle;
- Wood fiber insulation does not irritate the skin and is non-allergenic.
Hunton Nativo wood fiber insulation carbonizes in case of fire, just like wood materials. The insulation material is also treated with a natural fire retardant substance found in fire-fighting equipment. The substance consists of nitrogen and phosphorus (ammonium phosphate), which further enhances the carbonization process by absorbing oxygen around the insulation in the event of a fire.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: HUNTON WOOD FIBER 50X565X1220 6.204M2 /9