Product information
| Garums | 20 m |
|---|---|
| Ar smidzinātāju | Nē |
| Produkta veids | Laistīšanas šļūtenes |
| Zīmols | Kärcher |
| Iekšējais diametrs | 13 mm |
| Svars | 2.4 kg |
| Krāsa | Dzeltena krās. |
| Materiāls | Gumija, Polivinilhlorīds (PVC) |
| Šļūtenes tips | Laistīšana |
| Darba temperatūra | -20 - 65 °C |
| Maksimālais darba spiediens | 24 Bar |
| Ar stiegrojuma tīklu | Jā |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Draudzīgs apkārtējai videi. Izturīgs |
| Izcelsmes valsts | Lietuva |
| Barcode | 500894699 |
High-quality PrimoFlex® garden hose (1/2") 20 m long is ideally suited for watering both small and large areas and gardens. It is a three-layer garden hose that is pressure resistant and reinforced with a ribbon. The hose composition is free from phthalates, cadmium, barium, or lead, making it safe for health. The weather and UV-resistant outer layer of the hose protects the material, while the matte interlayer prevents algae formation inside the hose. Burst pressure: 24 bar. Working temperature range: from -20 to 65 °C. The product comes with a 12-year warranty. Kärcher garden hoses are particularly flexible, durable, and protected against tangling. These hoses have obvious advantages: excellent durability and ease of use. Be smart, water with Kärcher!
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: HOSE 20M 1/2 IN PRIMOFLEX