Product information
| Svars | 200 g |
|---|---|
| Temperatūras mērīšanas amplitūda | -30 - +150 °C |
| Mērījumu precizitāte | 2 % |
| Mērijumu atmiņa | Jā |
| Baterijas | 9V |
| Produkta veids | Siltuma zudumu detektors |
| Zīmols | Black & Decker |
| Modelis | TLD100 |
| Bateriju skaits | 1 |
| Baterijas iekļautas | Nē |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Barcode | 500994791 |
The LDT100 thermal insulation defect detector will help you identify and alert you to problems, as well as highlight areas with ineffective thermal insulation in your home or workplace, as there are many devices that can consume energy even when turned off, such as televisions, VCRs, cable boxes, DVD and CD players, cassette recorders, cordless phones, and microwave ovens. This energy powers display clocks, memory chips, and remote controls. This device is powered by one 9-volt alkaline battery, conveniently placed in the handle where the switch is located. With the switch, you can toggle the device from Fahrenheit to Celsius. The device features a bright large LED display. The Black & Decker TLD100 is suitable not only for home use but can also be utilized in auto repair shops as an excellent diagnostic tester to identify car engine problems, such as overheating. The Black & Decker TLD100 thermal insulation defect detector has a bright large LED display that shows temperature in Fahrenheit or Celsius. The detector automatically switches between blue light for cooler leaks and red light for hotter targets, thus facilitating the analysis of problem areas.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: HEAT LOSS DETECTOR TLD100-XJ