Product information
| Līmes veids | Komplekti |
|---|---|
| Paredzētais pielietojums | Akmens, Betons, Keramikas, Koka, Metāls, Plastmasas, Spogulis, Stikls, Ģipša, Ķieģeļu |
| Uzglabāšanas temperatūra | 10 - 25 °C |
| Produkta veids | Līme |
| Zīmols | Moment |
| Modelis | Fix Hooks & Accessories |
| Svars | 0.44 kg |
| Patēriņš l/m² | 300 |
| Pilnīgi sausa pēc | 24 h |
| Var būt krāsots | Jā |
| Darba temperatūra | 5 - 40 °C |
| Ūdensnoturīgs | Nē |
| Papildus informācija | Celtniecības līme āķiem un piederumiem |
| Izcelsmes valsts | Vācija |
| Barcode | 502512536 |
“Moment FIX Hooks & Accessories” is a professional construction adhesive designed for use indoors and outdoors on porous and non-porous surfaces. The “Moment Fix” glue and accessories are compatible with various surface types, including bricks, ceramics, concrete, hard boards, drywall, plywood, stone, MDF, wood, metal, UPVC, glass, plastic, painted surfaces, mirrors. The “FLEXTEC POLYMER TECHNOLOGY” is a patented polymer technology by “Henkel” that provides excellent adhesion and sealing for all types of surfaces (both absorbent and non-absorbent), thanks to outstanding resistance to vibrations, impacts, and external conditions.
FEATURES
wet surfaces)
➢ Initial adhesion* 350 kg/2, mechanical fixing is not required during drying
➢ Flexible – resistant to vibrations or impacts
➢ Solvent-free – ideal for bonding sensitive surfaces (e.g., mirrors, foam boards, natural stone)
➢ Odorless – perfect for use in apartments and residential buildings
➢ Position adjustment possible for several minutes
➢ Easy and quick to clean from surfaces
➢ Can be painted, plastered, sanded, or screws can be inserted after curing
➢ Does not shrink
➢ 80% of packaging plastic is made from recycled plastic
APPLICATION AREA
▪ Suitable for bonding various materials: bricks, ceramics, concrete, particle boards, drywall, plywood, stone, MDF, wood, metal, UPVC, glass, plastic*, painted surfaces*, mirrors**.
▪ Suitable for all absorbent and non-absorbent substrates. In the case of a substrate covered with a protective layer (paint or film), we recommend checking the suitability of the product or consulting a specialist.
Wet surfaces can be bonded if they can dry. When gluing outdoors, ensure that direct sunlight/UV rays do not fall on the cured glue layer.
Not suitable for bonding PE, PP, PTFE, acrylic glass, PVC plastic, copper, and brass.
Not recommended for use if surfaces are constantly underwater.
▪ Natural stone (e.g., sills made from marble, granite) can be bonded if the thickness of the natural stone is at least 10 mm.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: GLUE MOMENT FIX HOOKS 440G