Product information
| Jauda | 100 W |
|---|---|
| Apgriezienu skaits tukšgaitā | 24000 |
| Regulējams rotācijas ātrums | Nē |
| Slīpēšanas nospieduma garums | 151 mm |
| Slīpēšanas nospieduma platums | 102 mm |
| Produkta veids | Vibrācijas slīpmašīna |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 7207AA |
| Svars | 1 kg |
| Slīpēšanas amplitūda | 1.6 mm |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Ražotāja garantija | 36 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | Komplektā: Putekļu maisiņš. Pagriežams deltas veida uzgalis. 3 slīploksnes ar graudainību 120 |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 500345498 |
SKIL 7207 AA Octo Multi Sander
Versatile, palm-sized multi-sander for sanding tasks at home and outdoors
The Skil 7207 "Octo" multi-sander is a compact and lightweight palm-sized sander with a flat base for both large areas and hard-to-reach spots, as well as narrow places, such as corners and edges, for sanding. The palm-sized design allows for easy control of the tool and provides its extremely high maneuverability, making it the ideal tool for sanding in tight, hard-to-reach areas, such as furniture or windows. The 100 W motor provides sufficient power to quickly and easily carry out amateur-level sanding tasks. The rotating delta-shaped tip of the multi-sander extends the base's lifespan by 300%. The integrated dust collection system with a dust bag ensures a cleaner working environment. This multi-sander comes with a dust bag and three sanding sheets.
Convenient features for additional working comfort
To ensure cleaner work, this multi-sander features a built-in dust collection system that collects dust in a dust bag. The dust bag can be easily removed, emptied, and reattached to the tool. This multi-sander has an ergonomic design with a soft grip, making it comfortably fit in hands while working. This multi-sander comes with a dust bag and three sanding sheets. It can be complemented with eight additional sanding attachments for hard-to-reach areas, including round surfaces, for sanding.
Features:
- Compact, lightweight design for optimal user comfort
- Multi-functional base shape for sanding large areas and corners
- Efficient sanding motion and powerful motor for flawless sanding results
- Simple “Clic” mechanism for rotating or replacing the delta-shaped tip and mounting special attachments without the use of tools
- 8 special attachments for sanding hard-to-reach surfaces (“Skil” accessories, not included in standard package)
- Adapter for attaching special attachments in 3 positions (“Skil” accessory 2610393758, not included in standard package)
- Special flexible attachment that adapts to round shapes (“Skil” accessory 2610393757, not included in standard package)
- Integrated dust collection system and dust bag for reducing dust levels
- Delta-shaped tip can be rotated twice, thus extending its lifespan
- Non-slip handle for optimal control
- Easy (Velcro system) sanding paper replacement
- Low noise and vibration levels
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: ELECTRIC SANDER TRIANGLE 7207AA 100W