Product information
| Jauda | 680 W |
|---|---|
| Elektriskā dzinēja tips | Ar sukām |
| Maksimālais zāģejamās koksnes biezums | 85 mm |
| Kustību skaits minūtē | 3200 |
| Regulējams kustības ātrums | Jā |
| Produkta veids | Finierzāģis |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 4531GA |
| Svars | 2.1 kg |
| Zāģa darbplūsma | 23 mm |
| Maksimālais zāģējamā tērauda biezums | 9 mm |
| Maksimālais zāģējamā alumīnija biezums | 16 mm |
| Svārsta kustības | Jā |
| Pakāpju skaits kustības augstumā | 4 |
| Soma komplektā | Jā |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Ražotāja garantija | 36 mēn |
| Papildus informācija | Ar 180° LED apgaismojumu. Ar koferi |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502205354 |
Powerful and versatile jigsaw with a unique “180° LED” light source
The SKIL 4531 jigsaw is extremely versatile. It allows you to create both curved and straight cuts in many materials. This powerful 680 W jigsaw is equipped with a unique “180° LED” light source. It perfectly and shadow-free illuminates the cutting path with a wide beam of light! The material selection switch has four settings that allow you to choose the appropriate setting for any job. The cutting speed preselection allows you to choose the suitable cutting speed, enabling optimal results. The securing system with the “Clic” lock allows for easy blade changes without the use of auxiliary tools. Among other handy features, the dust blow function allows for good visibility of the cutting path, as well as a large switch with a locking key that allows for prolonged use of the tool. The base with a keyless adjustable bevel allows for angled cuts up to 45°. To keep the workspace clean, the built-in vacuum cleaner connector allows you to attach most standard size vacuum cleaners to the tool. The ergonomic design and handle with a soft coating ensure additional working comfort. The SKIL 4531 GA tool is delivered in a sturdy transport case along with 7 saw blades and an adapter for vacuum cleaner connection.
Technical Data
- Input Power: 680 W
- Orbital Action Settings: 4
- Cutting Depth in Aluminum: 16 mm
- Cutting Depth in Wood: 85 mm
- Stroke Rate: 800-3200 1/min.
- Tool Stroke Length: 23 mm
- Weight: 2.1 kg
- Voltage/Frequency (for charging device): 220-240 V / 50-60 Hz
Features
- Handle with a soft coating makes it easier to hold and allows comfortable working with the tool
- Includes an adapter that allows for connecting a vacuum cleaner if necessary
- Convenient large switch with a locking key allows prolonged work with the tool
- The bevel angle of the base plate can be adjusted left and right without auxiliary tools, allowing precise angled cuts at 45°
- Unique “180° LED” light source provides flawless illumination of the cutting path without shadows
- Dust blowing switch enables good visibility of the cutting path
- Securing system with the “Clic” lock allows for quick and easy blade changes without the use of auxiliary tools
- Cutting speed preselection offers the ability to create cuts with high precision in various materials
- The material selection switch has four settings, allowing you to choose the right setting for any job
Noise and Vibration Levels
- Sound Pressure Level: 82 dB(A)
- Sound Power Level: 93 dB(A)
- Standard Deviation: 5 dB(A)
- Vibration Level (cutting metal): 5.6 m/s²
- Vibration Level (cutting wood): 5.5 m/s²
- Deviance (K): 1.5 m/s²
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: ELECTRIC JIGSAW 4531GA 680W LED