Product information
| Jauda | 850 W |
|---|---|
| Apgriezienu skaits tukšgaitā | 0-2600 |
| Maks. urbšanas diametrs kokā | 40 mm |
| Maks. urbšanas diametrs tēraudā | 13 mm |
| Āmura režīmi | Jā |
| Produkta veids | Urbjmašīnas |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 1021AD |
| Svars | 1.8 kg |
| Stobra diametrs | 13 mm |
| Maks. urbšanas diametrs betonā | 20 mm |
| Sitienu skaits minūtē | 42000 |
| Soma komplektā | Jā |
| Uzgaļu komplekts iekļauts | Jā |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Ražotāja garantija | 36 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | Komplektā: Uzgaļi - 32 gab. Koferis |
| Izcelsmes valsts | Norvēģija |
| Barcode | 501727501 |
The Skil 1021 is a powerful 850 W rotary hammer designed for all common drilling tasks at home and around it. The hammer drill mode allows you to drill into masonry effortlessly, and by switching off the hammer mechanism, you can also use the Skil 1021 for standard drilling and screw driving. The variable speed with pre-selection allows for versatility and control over the work to achieve the best results. For your convenience, you can lock the switch for continuous drilling and screwing. This hammer drill has a keyless chuck with a lock that prevents the bit from slipping during operation. The side handle can be used for comfortable two-handed control during use. The depth gauge allows you to easily set the drilling depth for blind holes. The Skil 1021 comes fully equipped in a durable case with 8 masonry bits, 8 wood bits, 6 steel bits, and a set of 10 screwdriver bits.
- Powerful 850 W hammer drill
- 13 mm keyless chuck with a lock
- Compact hammer drill with an ergonomic design
- Ideal for all drilling tasks at home and around it
- High impact rate per minute for fast, effortless drilling in masonry
- Hammer stop for all standard drilling and screw-driving tasks
- Reverse function for screw driving
- Variable speed switch with a lock button for continuous operation
- Speed selection button to pre-select the speed for optimal performance in each application
- Wireless adjustable side handle for safe two-handed control
- Easy-to-adjust depth gauge for pre-setting the drilling depth for blind holes
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: DRILLING MACHINE 1021AD 850W +ACC.