Product information
| Zīmols | Rubi |
|---|---|
| Svars | 0.054 kg |
| Maksimālais griešanas garums | 300000 mm |
| Maksimālais griešanas garums pa diagonāli | 300000 mm |
| Maksimālais griešanas dziļums | 1 mm |
| Produkta veids | Griešanas ripa |
| Garums | 90 mm |
| Materiāls | Metāls |
| Griešanas diska diametrs | 10 mm |
| Lineāla iedaļas | Centimetri |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 36 mēn |
| Papildus informācija | Asmens diametrs: 10 mm |
| Izcelsmes valsts | Spānija |
| Barcode | 500026229 |
RUBI 10 mm cutting wheel with tungsten carbide roller guide.
The exclusive treatment and grinding of the RUBI 3/8 inch cutting wheel's roller guide allows this cutting wheel to offer excellent cutting quality for stone mass ceramic tiles (type BIIa), especially with a partially rough finish.

- The deep cut of the RUBI 3/8 inch roller guide allows overcoming the irregularities of partially rough enamel surfaces and facilitates separating particularly hard materials.
- Thanks to the RUBI 3/8 inch cutting wheel, a professional tiler can easily and safely achieve excellent cuts.
- The exclusive treatment and grinding of the RUBI STD 3/8 inch cutting wheel's roller guide allows this cutting wheel to offer excellent cutting quality for finishing ceramic tiles (type BIII).
- The cutting wheel in the tile cutter ensures a perfect cut of the tile enamel or surface layer, resulting in a straight and clean cut during the breaking process.
- The 3/8 inch cutting wheel allows achieving the best cutting quality and precision results, combined with a highly durable cutting wheel.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: CUTTING WHEEL 10MM 7/16 RUBI