CORDLESS SAW AKUM 0512CA 15CM 20V WITHOUT BATTERY SKIL
Product information
| Svars | 1.2 kg |
|---|---|
| Sliedes garums | 15 cm |
| Elektriskā dzinēja tips | Bezsuku |
| Produkta veids | Akumulatora zaru griezēji |
| Zīmols | Skil |
| Garums | 443 mm |
| Platums | 124 mm |
| Augstums | 152 mm |
| Spriegums | 20 V |
| Ķēdes biezums | 1.1 mm |
| Ķēdes posmi | 1/4" |
| Nepieciešamais akumulatoru skaits | 1 |
| Akumulatora spriegums | 20 V |
| Akumulators iekļauts komplektā | Nē |
| Lādētājs iekļauts | Nē |
| Anti-vibrācijas sistēma | Nē |
| Trokšņa līmenis | 90 dB |
| Ķēdes zāģa komplektācija | Zāģa sliede, Zāģis, Ķēde |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502602713 |
The 20 V “Max SKIL 0512” is a cordless branch saw with a 15 cm blade and chain for effective branch trimming and edge cleaning. Like all other cordless SKIL 20 V Max tools, this model operates with the leading advanced PWRCORE 20™ battery and charger technology. Our brushless motor is faster, more powerful, and lasts at least 10 times longer than a conventional brushed motor.
With automatic chain lubrication, tool-free chain replacement, and automatic chain tensioning, this branch saw provides optimal performance and ease of use. The chain safety guard takes care of your safety. This saw comfortably handles branches and trunks up to 150 mm in diameter and performs significant 200 cuts with a 5.0 Ah Li-ion battery on 50 mm branches. Thanks to SKIL’s unique Easy Storage design, this tool requires minimal storage space after use. The SKIL 0512 CA is supplied with a blade cover and Easy Storage hook. Battery and charger are not included.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: CORDLESS SAW AKUM 0512CA 15CM 20V WITHOUT BATTERY SKIL