Product information
| Maksimālais zāģejamās koksnes biezums | 135 mm |
|---|---|
| Maksimālais zāģējamā tērauda biezums | 10 mm |
| Svārsta kustības | Jā |
| Akumulators iekļauts komplektā | Nē |
| Produkta veids | Finierzāģis |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 3440CA |
| Svars | 1.5 kg |
| Elektriskā dzinēja tips | Bezsuku |
| Zāģa darbplūsma | 23 mm |
| Maksimālais zāģējamā alumīnija biezums | 20 mm |
| Kustību skaits minūtē | 3500 |
| Regulējams kustības ātrums | Jā |
| Pakāpju skaits kustības augstumā | 3 |
| Akumulatora spriegums | 20 V |
| Lādētājs iekļauts | Nē |
| Soma komplektā | Nē |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502541545 |
Cordless Jig Saw Skil 3440CA
- Compact, lightweight design ensures optimal control
- Available adapter for connecting to a vacuum cleaner if needed
- Automatic chip ejection function helps clearly see the cutting line
- Removable blade is easily replaced with one hand without tools, avoiding contact with the hot blade
- “KEEPCOOL™”: patented battery cooling technology that provides up to 25% longer runtime and twice the lifespan
- “ACTIVCELL™”: patented advanced battery and tool interaction that ensures maximum productivity and battery protection
- Digital brushless motor: more power, greater efficiency, and 10 times longer lifespan
- Elliptical motion for all tasks: from curves/precise finishing to straight cuts at maximum speed
- “PWRCORE 20™”: industry-leading advanced battery technology designed for all SKIL “20V Max” tools
- Base foot angle adjustable up to 45° left or right for precise angled cuts
- Special “Auto Speed” setting ensures controlled start; the tool automatically reaches maximum speed only when cutting begins
- Electric brake provides exceptional comfort and speeds up work
- Soft grip allows for secure and comfortable handling of the device
- Especially durable aluminum base
- Pre-selected speed adjustment ensures particularly precise cutting of various materials
- Unique “360° LED” lighting brightly illuminates the cutting line without shadows
- Voltage:20 V Max
- Pendulum motion levels:0,1,2,3
- Cutting depth in wood:135 mm
- No-load strokes:800-3500 /min
- Switch with speed control function:Yes
- Saw stroke: 23mm

Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: CORDLESS JIG SAW 3440CA 20V