Product information
| Jauda | 710 W |
|---|---|
| Spriegums | 230 V |
| Maksimālais ātrums minūtē | 2500 rpm |
| Produkta veids | Urbšanas mašīna |
| Zīmols | Bosch |
| Modelis | PBD40 |
| Garums | 350 mm |
| Platums | 330 mm |
| Augstums | 30 mm |
| Svars | 11.2 kg |
| Frekvences ātruma regulēšana | Jā |
| Stobra diametrs | 1.5 - 13 mm |
| Urbuma diametrs | 13 - 40 mm |
| Darba virsma | 1155 cm² |
| Lāzera stars, kas norāda urbšanas vietu | Jā |
| Iebūvēts LED apgaismojums | Jā |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Displejs. "TwinSleeve" patrona. Lāzera tips: 1.5. Lāzera klase: 2. |
| Barcode | 500873119 |
Bosch PBD 40 Bench Drill
Thanks to its excellent technical equipment, the PBD 40 bench drill is especially precise and easy to handle: a single universal motor with a power of 710 W replaces the classic belt drive usually used in bench drills. This allows for stepless adjustment of the rotational speed using the handle. It eliminates the need for a constantly tensioned drive belt. Additionally, the PBD 40 drill has two gears and an electronic speed stabilizer Constant-Electronic, which prevents a decrease in rotational speed when drilling hard materials.
Key Features of the Product
- The digital display's electronic readout allows you to set a precise rotational speed as needed, and the Bosch "Constant Electronic" system ensures a constant maintenance of rotational speed.
- The innovative digital display allows easy reading of the precise drilling depth. Thus, it is easy to create multiple identical drilling series, for example, when constructing wooden structures.
- With a two-stage gearbox: high power when selecting speed 1, high rotational speed when selecting speed 2.
Other Product Advantages
- The precise, high-quality keyless chuck automatically tightens the drill bit securely. The chuck ring guarantees a firm hold on the drill bit.
- An integrated laser assists in drilling operations: for simple and precise drilling at a specific point. LED provides good illumination of the work area.
- With the quick clamping system, even round workpieces can be secured easily for absolutely precise drilling results.
- The parallel guide and large work surface allow for precise and safe positioning of the workpiece in the required position.
- The swivel handle with a soft grip allows for controlled and comfortable drilling work.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: BENCH DRILL PBD40 710W BOSCH