Product information
| Garums | 74 cm |
|---|---|
| Platums | 48 cm |
| Augstums | 90 cm |
| Šļūtenes satīšanas iekārtas tips | Ratiņi, Spole |
| Produkta veids | Šļūtenes ratiņi |
| Zīmols | Gardena |
| Materiāls | Metāls, Plastmasa |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Šļūtenes garums: 25 m. Šļūtenes diametrs: 13 mm. Komplektā: šļūtene, savienotāji, adapteris, tīrīšanas sprausla |
| Barcode | 502021892 |
Especially durable and robust hose reel with a convenient hose guide
Kick&Stand – high stability
The specially designed, retractable base guarantees high stability. This makes watering tasks easier, as the hose reel stays in place even when the hose is pulled.
Very durable
The sturdy metal spool mechanism with a single-piece, robust spool disc ensures exceptionally high durability and stability.
Foldable, durable metal handle
Secure winding and compact storage with a foldable metal handle with soft plastic components.
Convenient hose guide
The hose guide on the sturdy metal frame above the spool ensures that the hose is wound evenly without being guided by hand. This is done using only the hose reel's handle.
Maximum water flow
The angled hose connection inside the spool prevents kinking of the hose. This continually guarantees maximum water flow.
No water drops after use
The anti-drip device prevents water leakage after use or during hose reel transport.
Frost-resistant
Innovative frost resistance for longer service life.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: AQUAROLL M EASY SET HOSE REEL